zippo-ogrzewacz-do-rak-piecyk-benzyna (1)

Must Have 02 – Kieszonkowy piecyk Zippo

Z dziesięć  lat planowałem sobie kupić ten gadżet. Gdzieś mi kiedyś mignął w internetach. Przenośny ogrzewacz do rąk przydaje się na Alasce, Manitobie albo Kołymie. W Polsce nie ma już takiej pory roku jak zima, jest dziwna, chłodniejsza jesień z dwoma tygodniami śniegu, który jest taką atrakcją, że wszystkie Wiadomości o nim trąbią gdy w końcu spadnie. Bukmacherzy przyjmują zakłady czy w Wigilię będzie biało.

CZYTAJ więcej

fargo-serial

Fargo Bemidji

Komu nie podoba się “Fargo” ten parówa. Na tym właściwie można by zakończyć ten wpis. Inaczej; jeśli ktoś nie czuje, rozumie fabuły tego filmu ten nie spełnia brzegowego minimum w teście na człowieczeństwo. Całe szczęście, że bracia Coen zdecydowali się na produkcję serialu z własnego filmu. Obecnie film, nie owijam w bawełnę, kuleje i ma hiwa. Fargo powinno być powtarzane co dwadzieścia lat i wyświetlane każdemu pokoleniu w tej czy innej formie.

Mała zagadka filmowa. Jak przewieźć łódką na drugi brzeg rzeki lisa, królika i sałatę? Za jednym razem możemy wziąć tylko jedną rzecz. Wiadomo, że lis wpierdoli królika a ten sałatę jeśli zostaną bez nadzoru.

Normalny, dorosły człowiek nie ma szans, niezależnie od inteligencji, odpowiedzieć poprawnie na te pytanie (chyba, że już zna odpowiedź). Z prostego powodu. “Normalny” człowiek porusza się w życiu ograniczonym milionami schematów. Przykładowo mając w kieszeni 1,5 zł nie kupi cukierków za 2 zł. Odejdzie od kasy niepocieszony, zawstydzony, bo porusza się w wąskim labiryncie tabu, ograniczeń, etc. Psychopata podpali sklep, rozbije głowę sprzedawcy, ucieknie z cukierkami, rozerwie paczkę i odmierzy 3/4 porcji tak by starczyło 1,5 zł. Ma milion rozwiązań ponieważ nic go nie ogranicza. PS: Jeśli nie znacie odpowiedzi na zieloną zagadkę to jeszcze nie wzywajcie do siebie policji by Was aresztowała. To tylko poszlaka.

FARGO pokazuje od podszewki sposób działania zła/diabła w rekrutacji ludzi. Rzecz udaje się ze słabymi jednostkami. Mam zamiar napisać kilka wpisów na ten temat i cieszę się, że “Fargo” mi w tym pomaga.

Jeśli złu powiesz “tak” odnosisz krótkotrwałe korzyści za które następnie płacisz wielokrotność rynkowej ceny. Są małe zła i są duże zła. Ja osobiście wielokrotnie doświadczyłem tych pierwszych i konsekwencji. Wchodząc w układ z Pawłem Gulig’iem odniosłem korzyści. Małe korzyści ponieważ byłem tani. Ceną był smród koziego gówna oraz inne nieprzyjemności. Wszystko w niewielkiej skali.

FARGO jak to film jest o źle absolutnym. Szatan jest prawdziwy. Wynajduje najsłabszego, udręczonego łajzę, do podpisania paktu. Tu jest lipa. Diabeł idzie tylko na najcięższy odcinek frontu. Diabeł udaje się do najsilniejszych jednostek. Resztą zajmują się jego “pomocnicy”, ale nie będę się czepiał, bo sztuka wymaga pewnego przerysowania tematu.

Serial. To jest 10 odcinków luźno związanych z filmowym pierwowzorem, BARDZO polecam. Islam, Chrześcijaństwo, Judaizm stoją na takim fundamencie. Buddyści, ateiści i inne zjeby mogą wrzucić na luz i odpalić Harego Pottera, który im wydryluje resztki mózgów.

fargo-serial1-10

Należy w pierwszy kurs zabrać królika i zostawić uszaka na drugim brzegu. Następnie wracamy po lisa, wykopujemy go z łódki jednocześnie chwytając królika za sierść i zabierając go z powrotem. Królik leci z łódki, pakujemy sałatę i przywozimy ją lisowi czekającemu na drugim brzegu. Pozostaje tylko wrócić ostatni raz po królika.

tofi

Mój Ty jesteś Cz. 1

Długo szukałem tytułu dla tego minicyklu. Kto ma bardziej przejebane? Ludzie czy psy? Czy może pod górkę mają kozy ubijane rytualnie albo gęsi? Kim się zajmować? Ludźmi, zwierzętami? Są tacy, którzy płaczą nawet nad zbyt brutalnie zerwaną fasolką. Patrząc wstecz na mój los i ludzi przecinających moją drogę nie mam żadnych wątpliwości. Jesteśmy koroną stworzenia, ale to wiąże się też z przykrymi konsekwencjami. Najmocniej się ranimy i używamy najbardziej wyrafinowanych sposobów zadawania bólu. Jeśli miałbym wybierać wolę ludzi jakkolwiek nie wybrzydzam o czym niżej:

Z osiem lat temu wracałem z jakiegoś kurwirajdu* o trzeciej w nocy. Przerażającej nocy. Mróz tak ściął, że nawet odgłos opon trących o śnieg drażnił. Skrzypiało wszystko bardzo nieprzyjemnie. Jechałem już wsiami na długich światłach dłuższy czas. W oddali zobaczyłem ni to psa ni lisa. Kłębek kłaków w kolorze beżowym, do połowy w śniegu. Zwierz stał na poboczu i myślał. Wiedziałem, słyszałem, czułem jego myśli. A myślał tak; pierdolę, wychodzę wprost pod auto, to koniec, albo teraz albo nigdy. “Słysząc” to we własnej głowie zwolniłem minimalnie by przygotować się do hamowania. Pies faktycznie wyszedł wprost pod koła. Skulił się w sobie patrząc w reflektory auta. Czekał tylko na uderzenie lub na łut szczęścia jak w lotto.

Dalej to coś dziwnego kazało mi się zatrzymać. Wyszedłem z auta “zaparkowanego” na środku drogi E20. Mróz tak napierdalał, ze smarki w nosie przy każdym wdechu ścinało. Dłuższą chwilę patrzyliśmy na siebie. To znaczy ja i pies. Dosłownie rozmawialiśmy w myślach (przysięgam, że w tamtych czasach niczego nie brałem). Koniec był taki, że oznajmiłem mu; “no dobra biorę Cię – nigdy tego nie robię, ale teraz czuję, że muszę”. Uśmiechnął się delikatnie (pies!).

Był bardzo słaby. Stał w tych długich światłach. Wziąłem go na ręce za brzuch. Ważył tyle co puszysta sierść i bryły lodu do niej przyczepione. Usadziłem go na siedzeniu pasażera, podkręciłem jeszcze bardziej nawiew i ogrzewanie.

Ruszyłem z miejsca i ku mojemu zaskoczeniu psina zebrała w sobie resztki sił i położyła głowę na moim udzie przyciskając ją z całej siły a siły nie miał już prawie wcale. U psów taki gest oznacza “mój jesteś” bez zabarwienia dominacji. Tak na wszelki wypadek gdyby w aucie jechał inny pies będący żywą konkurencją do miłości.

Został ze mną. Chociaż nigdy nie mieszkał w domu z ludźmi nie chciał mnie pierwszej nocy ani na chwilę opuścić. Nie miał siły ani wejść po schodach ani wskoczyć na łóżko. Jeszcze w pościeli odmarzał z lodu. Nie miał pcheł bo zamarzły w pizdu ani robaków bo robaki nie miały co jeść.

Przez te osiem czy dziewięć lat nie udało mi się go oswoić. Zawsze ucieka przed wirtualnym ciosem. Tylko mi daje się pogłaskać. Ma też brzegowe zaburzenia osobowości. Porusza się jak auto ze złą zbieżnością kół a to oznacza, że musiał być połamany. Słowem; zjebana młodość, dzieciństwo.

tofi-tofi

 

Heniek Sienkiewicz w temacie:

Na rynku ujrzał z daleka pomost, a na nim sylwetkę kata. Na ten widok drgnął i przeżegnał się – wówczaj ksiądz podał mu krzyż do pocałowania. W pewnej chwili u jego stóp pojawił się pęk chabrów, rzucony przez młodą dziewczynę z ludu. Zbyszko schylił się, podniósł go, a następnie uśmiechnął się do niej. Niewiasta wybuchnęła głośnym płaczem. W pewnej chwili spomiędzy rycerzy wystąpił Powała z Danusią na ręku i krzyknął “Stój”!

Pan z Taczewa zbliżył się do Zbyszka i podał mu biało ubraną Danusię. Zbyszko był pewien, że to na pożegnanie. Chwycił ją i objął -lecz Danusia zamiast przytulić się do niego, zerwała szybko ze swych jasnych włosów białą zasłonę i owinęła w nią całkiem głowę Zbyszka. Potem zaczęła donośnie krzyczeć rozpłakanym, dziecinnym głosem:

-“Mój ci jest” mój ci jest!”

-“Jej ci jest!” -powtórzyli rycerze.

*- Wypad samotny do różnych miejsc o charakterze quasi rozrywkowym.

nowy-sacz-lody-koral

Lody Koral

Na trzy Maybachy zarejestrowane w Polsce dwa należą do rodziny Koralowców z Nowego Sącza. Poza tym producent ma podgrzewany asfalt na swojej posesji. W pierwszej chwili pomyślałem o tym, że podgrzewa go po to by był miękki (ten asfalt). To bardzo perwersyjne. Wyobrażacie sobie kolesia, który produkuje lody i ma fiksację na punkcie topienia śniegu i lodu na swojej własnej drodze?

Jego ojciec zaczynał wożąc lody w wózku przyczepionym do roweru. Piękna polska urban ledżend.

Na pierwszym roku w akademiku miałem dwóch sąsiadów z Nowego Sącza. Byli mali, chudzi i bladzi jakby w Nowym Sączu nie było dni słonecznych ani mikroelementów ani nawet zasranych witamin. Za to po pół litra wyglądali tak samo a ja chodziłem na czworaka i błagałem o litość. Do tego ludzie nie mieli kasy nawet żeby mięso na kartki wykupić a było 5 deko na łebka na kwartał. Nigdy wcześniej nie byłem w Nowym Sączu więc jakoś musiałem go sobie wyobrazić. Pryzmatem była pamięć o tych dwóch kolegach. Nowy Sącz jest taki sam jak moje wspomnienie.

Gdyby nie fabryka lodów Koral pewnie zburzyliby to miasto i posiali trawę i kosodrzewinę w tym miejscu.

A tak wyglądałby Maybach kupę jakby je jeszcze chcieli produkować w Daimlerze:

maybach

ucieczka-z-kina-wolnosc1

Ucieczka z kina “Wolność”

Nie do wiary jak stary człowiek może być, że pamięta początek lat 90-ych ubiegłego wieku i zamykanie kin jako nierentownych. Nie było jeszcze multipleksów. W dużych miastach zostawały największe kina przypominające trochę obecne multipleksy z popcornem i innym gównem (a nawet szatnią!). W mieścinkach kina padały jak muchy bo polskie redNecki zaopatrzyły się w widełło ładowane kasetą od góry.

W największych miastach np Krakowie gdzie miałem przyjemność spędzić kilka lat Został “Kijów” i małe kinka dla hipsterów tamtych czasów. Peuenta jest taka przyziemna. Byłem na dwóch czy trzech seansach w tym kinie z Dorotą. Chciałem się tylko pochwalić. W tym autentycznym kinie z filmu “Ucieczka z kina wolność“. Pamiętam tylko pustkę na sali i zimno niedogrzanego pomieszczenia. To kino zostało przeznaczone do odstrzału jako jedno z pierwszych.

ZAPRASZAM NA PEŁNOMETRAŻOWY FILM dzięki youtube i zespołowi “Tor”.

ucieczka-z-kina-wolnosc

do szyb ajax kwiatowy

Ajax – Wiosenne Kwiaty

Lubię być jak Dżesi Dzejms albo raczej Pomysłowy Dobromir (tak, wiem, że nikt już tego nie pamięta – to taki kolo co ma pomysły z kreskówek kolo). Nie lubię płacić na stacji 40 zł za płyn do spryskiwaczy auta. Im zimniej tym wyższa cena płynu tak przy okazji. Butla bełta z przemysłowym spirytusem nie może kosztować tyle co butelka czarnego Smirnoffa do faka jasnego. Nie ma na to mojej zgody i już.

Wlewałem do samochodu różne wynalazki, ale ostatnio coś mnie tknęło gdy zauważyłem że nic się nie przelewa w butelce z płynem do chłodnicy. Płyn zamarzł. Gdyby to zrobił w silniku niechybnie by go rozsadził. To wzbudziło moją czujność i wyciągnąłem z kieszeni drzwi płyn do mycia szyb. Używam go od środka gdy się zatłuszczą od e-papierosów albo łorewer tam wydycham.

Przy minus pięć nie wyglądał zbyt ciekawie co rozbudziło moją melancholię i przypadki wlewania do spryskiwaczy tanich płynów do szyb w dodatku zmieszanych z wodą. Ten jest raczej z tych najdroższych. Niedobrze.

ajax kwiatowy do szyb

 

Tak przy okazji wiem już co w ostatnim aucie załatwiło pompę spryskiwaczy…