bierna-agresja

Bierna Agresja – Szoł Mi De Manej

Pisałem już, ale przypomnę, skąd się bierze bierna agresja. Dziecko w opozycji do miażdżącej potęgi dorosłych, którym nie może otwarcie się przeciwstawić, uczy się schematów postępowania. Gdy nie doświadcza przemocy nie uczy się. Ci, którzy doświadczyli czasem na stare lata z tego wyrastają. Rzadko bo rzadko, ale bywa.

Gorzej jest z dziewczętami i później kobietami. Te poza tym dziecięcym doświadczeniem są obłożone jeszcze czymś co mogę nazwać „społecznym wizerunkiem kobiety”. Wizerunek nakłada na nie obowiązki grzeczności, spolegliwości. Mają być po prostu milsze. Jak jest w praktyce pewnie wiecie. Przewracanie oczami, intrygi i tak dalej. Chora na agresję urzędniczka jak przekurwa potrafi człowiekowi zabrać tydzień życia i pół wypłaty na paliwo. Zupełnie bez powodu. To znaczy ona już tam swoje powody ma.

Dzisiaj napiszę o niszowych objawach agresji. Płacenie jest ważnym rytuałem. Płacenie jest czymś magicznym. Oddajemy cześć swojej własnej wolności (Bo pieniądze dają wolność, nieprawdaż?). W zamian dostajemy na chwilę sprzedającego, sprzedającą w posiadanie. Na pewno nie jest przypadkiem, że to głównie kobiety uwielbiają zakupy czyli kontrolę.

Miałem kiedyś „pacjentkę”. Owa istota była tak nasączona gniewem, że wypalała dziury w wykładzinie stąpając po niej. Robiła dla mnie zakupy dla celów firmowych, które to zakupy zresztą kochała szczerą miłością. W sklepach gdzie kupowała prawdziwie jej nienawidzono. Oddawała mi resztę z zakupów w ten sposób:

bierna agresja pieniądze

Wielokrotnie pytałem dlaczego oddaje mi pogniecione banknoty i czy w tych sklepach też tak płaci. Nie widziała w tym nic złego. Totalnie nie „czaiła bazy”. Ograniczyłem się do stwierdzenia, „że gdybym to ja był ekspedientką i rzuciła mi na ladę pieniądze w ten sposób to bym jej zakurwił po prostu w mordę – nawet jeśli to klient ma zawsze rację”. Jej umysł przyzwyczajony do agresji pasywnej naturalnie nic z tego nie rozumiał. Uśmiechała się tylko pełna satysfakcji. Otwarte okazywanie gniewu nie było w jej naturze.