fargo-serial

Fargo Bemidji

Komu nie podoba się „Fargo” ten parówa. Na tym właściwie można by zakończyć ten wpis. Inaczej; jeśli ktoś nie czuje, rozumie fabuły tego filmu ten nie spełnia brzegowego minimum w teście na człowieczeństwo. Całe szczęście, że bracia Coen zdecydowali się na produkcję serialu z własnego filmu. Obecnie film, nie owijam w bawełnę, kuleje i ma hiwa. Fargo powinno być powtarzane co dwadzieścia lat i wyświetlane każdemu pokoleniu w tej czy innej formie.

Mała zagadka filmowa. Jak przewieźć łódką na drugi brzeg rzeki lisa, królika i sałatę? Za jednym razem możemy wziąć tylko jedną rzecz. Wiadomo, że lis wpierdoli królika a ten sałatę jeśli zostaną bez nadzoru.

Normalny, dorosły człowiek nie ma szans, niezależnie od inteligencji, odpowiedzieć poprawnie na te pytanie (chyba, że już zna odpowiedź). Z prostego powodu. „Normalny” człowiek porusza się w życiu ograniczonym milionami schematów. Przykładowo mając w kieszeni 1,5 zł nie kupi cukierków za 2 zł. Odejdzie od kasy niepocieszony, zawstydzony, bo porusza się w wąskim labiryncie tabu, ograniczeń, etc. Psychopata podpali sklep, rozbije głowę sprzedawcy, ucieknie z cukierkami, rozerwie paczkę i odmierzy 3/4 porcji tak by starczyło 1,5 zł. Ma milion rozwiązań ponieważ nic go nie ogranicza. PS: Jeśli nie znacie odpowiedzi na zieloną zagadkę to jeszcze nie wzywajcie do siebie policji by Was aresztowała. To tylko poszlaka.

FARGO pokazuje od podszewki sposób działania zła/diabła w rekrutacji ludzi. Rzecz udaje się ze słabymi jednostkami. Mam zamiar napisać kilka wpisów na ten temat i cieszę się, że „Fargo” mi w tym pomaga.

Jeśli złu powiesz „tak” odnosisz krótkotrwałe korzyści za które następnie płacisz wielokrotność rynkowej ceny. Są małe zła i są duże zła. Ja osobiście wielokrotnie doświadczyłem tych pierwszych i konsekwencji. Wchodząc w układ z Pawłem Gulig’iem odniosłem korzyści. Małe korzyści ponieważ byłem tani. Ceną był smród koziego gówna oraz inne nieprzyjemności. Wszystko w niewielkiej skali.

FARGO jak to film jest o źle absolutnym. Szatan jest prawdziwy. Wynajduje najsłabszego, udręczonego łajzę, do podpisania paktu. Tu jest lipa. Diabeł idzie tylko na najcięższy odcinek frontu. Diabeł udaje się do najsilniejszych jednostek. Resztą zajmują się jego „pomocnicy”, ale nie będę się czepiał, bo sztuka wymaga pewnego przerysowania tematu.

Serial. To jest 10 odcinków luźno związanych z filmowym pierwowzorem, BARDZO polecam. Islam, Chrześcijaństwo, Judaizm stoją na takim fundamencie. Buddyści, ateiści i inne zjeby mogą wrzucić na luz i odpalić Harego Pottera, który im wydryluje resztki mózgów.

fargo-serial1-10

Należy w pierwszy kurs zabrać królika i zostawić uszaka na drugim brzegu. Następnie wracamy po lisa, wykopujemy go z łódki jednocześnie chwytając królika za sierść i zabierając go z powrotem. Królik leci z łódki, pakujemy sałatę i przywozimy ją lisowi czekającemu na drugim brzegu. Pozostaje tylko wrócić ostatni raz po królika.