zippo-ogrzewacz-do-rak-piecyk-benzyna (1)

Must Have 02 – Kieszonkowy piecyk Zippo

podziel się

Z dziesięć  lat planowałem sobie kupić ten gadżet. Gdzieś mi kiedyś mignął w internetach. Przenośny ogrzewacz do rąk przydaje się na Alasce, Manitobie albo Kołymie. W Polsce nie ma już takiej pory roku jak zima, jest dziwna, chłodniejsza jesień z dwoma tygodniami śniegu, który jest taką atrakcją, że wszystkie Wiadomości o nim trąbią gdy w końcu spadnie. Bukmacherzy przyjmują zakłady czy w Wigilię będzie biało.

zippo-ogrzewacz-do-rak-piecyk-benzyna (3)

Zippo robi rzeczy ponadczasowe. Smaczku dodaje wieczysta gwarancja na każdy produkt. Palacze znają świetnie zapalniczki, ale nawet oni rozdziawiają gęby na widok kieszonkowego piecyka. Poza tym w dzisiejszych czasach naprawdę ciężko kupić coś co jest wyprodukowane poza Chinami a „Made in USA” to prawdziwy biały kruk. Kupując pomyślałem żeby podarować ją Jagnie Marczułajtis na jej wypady do Szamoni w Alpach. Chciałem oczywiście wypróbować. Gadżeciarz nie ma szans się oprzeć takiej potrzebie. Koniec końców miałem się wypchać z tym piecykiem. Jagna go nie chciała. Pewnie za mało dziewczyński. No sorki, różowych nie było ;)

Jak to działa? Jest obłe i dwa razy większe od zapalniczki. Idealny rozmiar dla każdych dłoni. Tradycyjne rozwiązanie: zbiornik z watką napełniamy benzyną (tak między nami to jest nafta, ale nieważne). Zamiast knota dającego płomień papierosowi jest kratka jak w piecyku gazowym. Kratka wykonana jest z gęstej stalowej, drucikowej waty i platyny dokładnie tak jak katalizator w samochodzie. Po napełnieniu naftą zapalniczką ogrzewamy głowicę/katalizator. Korpus się nagrzewa, nafta paruje, trafia do głowicy, opary zaczynają się palić maleńkim i niewidzialnym płomieniem. Całość chronimy dziurkowanym durszlakiem, zamknięciem. Według producenta można cieszyć się z ciepła od 12 do 18 godzin czyli cały dzień. Naturalnie, że sprawdziłem maksymalne osiągi. Zippo grzało 36 godzin. Pisząc grzało nie przesadzam, bo ten solidny kawałek metalu rozgrzewa się cirka about od 60 do 80 stopni, może nawet do 90. By uniknąć poparzeń w zestawie jest woreczek z aksamitu na owe Zippo. Taki zestawik można wrzucić do wewnętrznej kieszeni kurtki i zyskać trochę watów ciepła.

Genialny w swojej idei, prostocie gadżet wykonany przez rzemieślników, którzy odchodzą w niepamięć. Zupełnie nie pasuje do dzisiejszego Świata jednorazówek.

zippo-ogrzewacz-do-rak-piecyk-benzyna (3)

(Visited 461 times, 1 visits today)
::: geek słowa # , , , .