winter

Kto nie zna historii skazany jest na ciągłe jej przeżywanie

podziel się

Podobnież z polityką. Ten kto się nią nie interesuje będzie (nie bardzo wiem jak to delikatnie opisać…), ten zostanie przez politykę i polityków po dupie obity. I nie tylko po dupie.

Zaczynamy melancholijnie starym kawałkiem AOS. „History Repeats Itself” – historia się powtarza.

Nieprawdaż?

Niemcy. Wybrany w demokratycznych wyborach Adolf Hitler i jemu służący źli ludzie wymyślają:

Winterhilfswerk

Co można łatwo przetłumaczyć jako „Robota (Róbta) Zimową Pomoc” – Winter Hilf Werk. Źródło:

The Winterhilfswerk (WHW, English: Winter Relief, lit. „winter help work”) was an annual drive by the Nationalsozialistische Volkswohlfahrt (National Socialist People’s Welfare Organization) to help finance charitable work. Its slogan was „None shall starve nor freeze”. The drive was originally set up under the government of Heinrich Brüning in 1931, though Hitler would later claim sole credit.

Interesujący jest brak tego artykułu w polskim wydaniu Wikipedii. WHW naturalnie miała szlachetne idee. Dzieci do puszek zbierały pieniążki, orkiestra, pardą WHW wydawała serduszka złote, pardą, medaliony… Wszystko cacy, co nie? Wrzucę niżej kilka fotek z WHW. Tysiącletnia Rzesza miała trwać jeden dzień dłużej. Nie wiem jak Wy, ale ja mam spore Deja Vu.

puszka-whw orkiestra orkiestra-swiatecznej

W Polsce też zbierali:

dziesiec-zlotych-na-orkiestre

 

Przetłumaczę Wam jeszcze relację amerykańskiego reportera z 1939 który tak opisuje akcję hitlerowców:

Raz na dwa tygodnie, każde miasto, miasteczko i wieś w Rzeszy kipi od Brunatnych Koszul esesmanów, niosących czerwone malowane puszki. Puszki „Zimowej Akcji Pomocy”. Brunatne Koszule są wszędzie. Nie można usiąść w restauracji lub piwiarni żeby prędzej czy później któryś z nich nie naszedł tego miejsca, grzechoczą ostentacyjnie puszkami przed twarzami klientów. I nigdy nie widziałem żadnego szkopa który odmówiłby wrzucenia monety do puszki, choć wrzutki są zazwyczaj niższe niż równowartość jednego amerykańskiego centa.

Smutne jest to jak wszelkiej maści totalitaryzmy ubierają się w skóry owieczek.

(Visited 353 times, 1 visits today)
::: dziennik słowa # , , , , , , .