dobry-mechanik-warsztat-samochodowy

Jak wybrać dobrego mechanika

podziel się

czy warsztat samochodowy?

Oto prawdziwie ważne pytanie. Niemniej ważne od „dobrego lekarza szukam„.

Jeżeli co trzy lata możesz wyłożyć 40 tyś. i więcej na nową furę, to nie jest wpis dla Ciebie. Widzisz kilka razy w roku mechanika, który najwyżej wydyma na sto złotych przy wymianie oleju i filtra. Jeździsz na myjnię, lejesz paliwo i nawet nie doczekasz zakupu nowego akumulatora.

Inaczej rzeczy mają się z ludzi posiadającymi auta po Tobie i dla nich jest ten tekst. W dzisiejszych czasach nie da się po prostu funkcjonować bez auta. Człowiek jest jak bez prawej ręki, jak żołnierz bez karabinu, cowboy bez rumaka. I ten fakt wykorzystują mechanicy bez etyki. Okay, lecimy z poradnikiem:

1. Nigdy nie wybieraj mechanika z polecenia kolegi, sąsiada, speca od napraw. Sam sobie go znajdź. Miedzy mechanikiem a autem i jego właścicielem tworzy się intymna więź przypominająca tę istniejącą lub nie, między terapeutą a jego pacjentem. To co dobre dla kolegi niekoniecznie musi być dobre dla Ciebie. Szukaj dla swojego autka fachowca tak jak Tybetańczycy szukają nowej inkarnacji Lamy. Serio.

2. Dobrego fachowca zawsze ale to zawsze poznasz po narzędziach jego. Jeżeli warsztat jest zadbany i mają wszystkie narzędzia na miejscu, narzędzia dobrych producentów, to jest spora szansa na to, że są dobrzy w tym co robią, ale to dopiero połowa. Jeździłem kiedyś do warsztatu gdzie gość nie potrafił znaleźć śrubokrętu krzyżykowego i do tego był najebany przed południem. Zawsze robili mi moje bardzo rzadkie auto w kilka godzin i nigdy nie usłyszałem „nie da się”. Raz wymienili mi część tak rzadką, że w Polsce dostępna była jedna sztuka w Warszawie na szrocie. Wtedy ten drugi, trzeźwy odwiózł mnie do domu, bo trzeba było czekać na tajla.

3. Omijaj zajebiście szerokim łukiem warsztaty z zapchanym po brzegi parkingiem. pewnie pomyślisz sobie, że skoro tyle tam stoi aut to mają renomę. To nie jest nigdy prawda. Mógłbym to skwitować krótkim; „większość się zawsze myli”, ale rozwinę temat. Pełen parking świadczy o fatalnym zarządzaniu czasem przez właścicieli. Pamiętacie jak pisałem o spóźnianiu się? Opóźnianie, przetrzymywanie, obiecanki cacanki, to przejawy pasywnej agresji. Dzwonisz do takich piździelców codziennie i żebrzesz, skamlesz przez telefon o litość. Oni gdzieś tam z tyłu głowy doskonale wiedzą, że bez auta jesteś udupiony. Karmisz demona tymi błaganiami. Nie rób tego dla swojego dobra.

4. Wybieraj warsztaty samochodowe z jasnymi zasadami co do rozliczeń za usługę. Napiszę więcej. Wybierz ten warsztat gdzie stawka za roboczo godzinę jest wyższa i usłyszysz o niej w pierwszej kolejności. Ludzie, którzy siebie samych szanują zazwyczaj będą szanować i Ciebie. W takim garażu nie ma mowy o dymaniu na częściach, kręceniu, itd. Oni wychodzą na swoje a Ty jeździsz. Co więcej, paradoksalnie, to im zależy na tym by szybko naprawić twój spryskiwacz albo zamek i przejść do innego klienta i zarobić jeszcze więcej. Pamiętaj, że Twój pojazd ma części za 20 zł których wymiana kosztuje 12 godzin pracy. Jeżeli mechanik nie potrafi ci o tym powiedzieć, to daj sobie spokój. Kochane autko wyląduje na parkingu, czyśccu, poczekalni.

5. W zeszłym roku znalazłem idealny warsztat. Najlepszy od lat. Cztery stanowiska zawsze zajęte jakimś samochodem. Kilka aut czeka na wjazd. Rzadko udaje mi się tam wjechać „z buta”, ale po rozmowie np w poniedziałek podają termin – środa 9.oo. O godzinie 12 jest telefon z wyceną i pytaniem o zgodę. Od tej chwili tyka zegarek. Płacę zawsze tyle na ile się umawialiśmy. Nigdy nie ma kręcenia, marudzenia, gorzkich żali. Odjeżdżam sprawnym wozem.

6. Bo dobry fachowiec niezależnie od branży zawsze potrafi stworzyć kosztorys. Matoła budowlańca poznasz po tym, że z każdą kładzioną kafelką w łazience będzie ci skamlał byś mu dopłacił bo źle policzył i klej zdrożał. Identycznie jest z mechanikami. Kosztorys zadowalający obie strony. Usługodawca by był dobry w tym co robi też musi być zadowolony finansowo.

Jeżeli macie inne dobre rady lub uzupełnienia – zapraszam do komentowania.

(Visited 439 times, 1 visits today)
::: dziennik słowa # , , , , , , , .