humber-gb-car

Humber – Ile tak naprawdę dziedziczymy

podziel się

Zbyt wiele (tak z mojej perspektywy patrząc).

Dziś wracając od B2 i fantazjując o marynowanych wątróbkach dorsza z kwasem Omega3, doznałem olśnienia. Będąc małym brzdącem nie starszym niż 7 lat jeździłem Humber’em jako pasażer z trójką rodzeństwa na tylnej kanapie. Lata siedemdziesiąte. Duży Fiat był synonimem luksusu i awansu społecznego. Zachodnie auto było dużo wyżej nad tą poprzeczką. Zachodnie auto miała wybrana kasta kapłańska jak w Egipcie okresu piramid. A luksusowe brytyjskie auto tylko zasłużony ubek albo Cygański Król w Gliwicach. Znudziło mu się ono. Mój ojciec zakupił. Nie wiem czy przepił je w końcu czy zmęczyły go części po prostu nie do dostania. Firma Humber w końcu zamknęła się jakoś z początkiem lat 70′. Gdyby się nawet nie zamknęła to u nas nawet jebany cukier był na kartki a uszczelka do chłodnicy w przeliczeniu na złotówki kosztowałaby trzy wypłaty.

W każdym razie zapamiętałem tylko te potężne, podwójne reflektory, opowieści ojca o sześciu cylindrach w silniku i wlew paliwa mieszczący się w tylnym świetle. Nawet gdyby ktoś humbka zajebał, to i tak nie wiedziałby jak zatankować. Ponadto było to auto niezwykle rzadkie nawet w wolnej, zachodniej Europie.

————————————————-

Po tym jak zjarała mi się Omega z silnikiem 6!o cylindrowym rozmyślałem wracając od B2 o Mietku E classe, który sobie jutro obejrzę i jak nie będzie fejkiem to biorę (dla odmiany również sześć cylindrów).

Wcześniej (z „przypadku”) miałem bardzo rzadką wersję Galaxy. Koleś od ubezpieczeń się naszukał w tabelkach by go wycenić. No i łan en only audi S2/80. Handlarz gdy kupował mało się nie spuścił gdy zobaczył silnik. W sklepie z częściami trafiłem na mądralę co zna wszystkie auta na świecie. Miałem kupić klocki hamulcowe. Usłyszałem: nie ma takiego auta w tej wersji. Lekko zbladł i zaproponował z prawie podobnej wersji. Gdy ałdicę sprzedałem znalazłem od niej teczkę z papierami. W środku dupna naklejka „LIMITED”. Nie takie limited jak teraz, że robią 300 tysięcy sztuk wersji Yeti bo ma klimę… Durny ja durny. Miałem ją wstawić do stodoły na 10 lat i opchnąć za cenę domku w malowniczej okolicy. Koniec przechwałek bo to nie temat.

Temat jest jak nieświadomie wiele rzeczy przecieka z rodziców na nas czy tego chcemy czy nie.

To ten Humber tylko z kierownicą „na odwrót”:

humber-car-samochod-brytyjski

(Visited 591 times, 1 visits today)
::: dziennik słowa # , , , , .