hiper-empatia-emocje

Hiperempatia

podziel się

Dziś właśnie odkryłem nową chorobę

i mogę ją dopisać do mojej prywatnej Encyklopedii Chorób w (17-u tomach). Po pierwsze i najważniejsze EMPATIA jest sama w sobie dobra. Empatia nie polega na stękaniu nad losem małych Etiopczyków ze wzdętymi z głodu brzuszkami. Empatia jest czymś bez czego nie ma mowy o byciu asertywnym. Tak modnie i fajnie asertywnym, prawdziwie asertywnym. Asertywność nie polega na darciu ryja czy prężeniu muskułów. Jesteśmy istotami stadnymi i by osiągnąć swe cele musimy liczyć się z uczuciami bliźnich. Posiadać dobrze skalibrowaną empatię.

Właśnie – dobrze czyli w odpowiedniej proporcji.

Macie może tak: Na weselach, koncertach, szerszych spotkaniach w towarzystwie, czujecie się ciulowo. Jesteście jak lis we wnyku. Adrenalina spala Was od środka jak kwas żelazo. Wchodząc do pokoju pełnego ludzi czujecie się jakbyście stanęli na krawędzi przepaści? Reagujecie nieadekwatnie na agresję. Na docinek słowny przypierdalacie pacjentowi szpadlem w łeb? Aż w końcu na starość (30-50 lat) wycofujecie się na z góry upatrzone pozycje. Tzn macie 5 kotów, z dwoma chodzicie do terapeuty, itede.

Hiperempatia leży blisko nadwrażliwości, ale nią nie jest. Gdy byłeś mały, byłaś mała, byłaś grzeczną dziewczynką noszącą stokrotki tatusiowi, herbatkę mamusi, babci podawałaś i tłumaczyłaś jak działa pilot do TV. Raz głaskali Cię po główce, raz dostawałaś/łeś lodowaty jak azot chłód. Bywało też tak, że przytrafiła się zjeba nie wiadomo skąd. Taka mała istotka zaczyna kombinować, analizować ludzi dorosłych, z wyrazu twarzy stara się jak najlepiej odczytać nastrój silniejszego. Nie chce być krzywdzona.

Ten mechanizm przenosi się do dorosłego życia i wtenczas jest naprawdę źle. Odkręcanie tego gówna to orka na suchym ugorze. Naturalnie możesz się zapisać na terapię i napluć mi na bloga za 20 lat…

(Visited 346 times, 1 visits today)
::: dziennik słowa # , , .