manipulacja-noam-chomsky

Dekalog Yntelygenta

podziel się

Jeżeli jesteś klientem mediów (pewnie, że jesteś, bo właśnie mnie czytasz)(zaraz włączysz TVN24), jeżeli pretendujesz do bycia choćby we własnej wyobraźni, wolnym człowiekiem. Jeśli masz chrapkę na bycie nazywanym freestajlowcem, indywidualistą, mającym własne zdanie, przeczytaj uważnie dekalog manipulacji NOAMA. Hejterów uprzedzę. Nie jest ten Pan z mojej bajki.

1 – ODWRÓĆ UWAGĘ. Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi … rozwijania całości nagromadzonych nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi (tzw. puszczanie szczura) jest również niezbędna, aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. „Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami itd. (cyt. tłum. za „Silent Weapons for Quiet Wars”- Cicha broń dla cichej wojny).

3M. MMM. Matka Małej Madzi. Ponad rok czasu większość mediów wałkowało 3M a płemieł Tuszczenko capnął w tym czasie 150 mld złotych z OFE. Oczywiście uczynek 3M był odrażający, ale heloł!

2 – STWÓRZ PROBLEMY, PO CZYM ZAPROPONUJ ROZWIĄZANIE. Ta metoda jest również nazywana „problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, „sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Na przykład: pozwól na rozprzestrzenienie się przemocy, lub zaaranżuj krwawe ataki tak, aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności, lub: wykreuj kryzys ekonomiczny aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i demontaż świadczeń społecznych.

Postaram się o jak najświeższe przykłady. 23 grudnia rząd zwrócił się do firmy Boston Consulting… o stworzenie planu restrukturyzacji górnictwa. Później Pani Premier 1m w głąb ziemi zapowiedziała likwidację kopalń po czym po tajnych negocjacjach rzuciła rylom (górnikom) na stół porozumienie, ROZWIĄZANIE, napisane kilka tygodni wcześniej.

3 – STOPNIUJE ZMIANY. Akceptacja aż do nie akceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 1980. i 1990.: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.

Związki partnerskie, małżeństwa pederastów, dzieci dla pederastów, chłopcy-dzieci dla pederastów, śluby między dorosłymi i dziećmi (w Holandii powolusiu próbują), transhumanizm, przyznawanie praw gorylom, delfinom i tak dalej.

4 – ODWLEKAJ ZMIANY. Kolejny sposób na wywołanie akceptacji niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności” i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w przyszłości. Łatwiej zaakceptować przyszłe poświęcenie, niż poddać się mu z miejsca. Do tego społeczeństwo, masy, mają zawsze naiwną tendencję do zakładania, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje społeczeństwu więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.

Ostatnio ogłoszono, że obecni trzydziestolatkowie mogą liczyć na emerytury w okolicach 500 zł miesięcznie.

5 – MÓW DO SPOŁECZEŃSTWA JAK DO MAŁEGO DZIECKA. Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się, argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat” (zob. tłum. Silent Weapons for Quiet War -Cicha broń dla cichej wojny).

To akurat uwielbiam kiedy śliczna reporterka w wieku ściśle rozpłodowym wieku mówi do mnie z monitora jak do debila. Takie małe sado-maso.

6 – SKUPIAJ SIĘ NA EMOCJACH, NIE NA REFLEKSJI. Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.

Każde wiadomości w TV zaczynają się a to od księdza pedofila, głodnego Maciusia, wypadku w Lubartowie a kończą dzieckiem w foliowej reklamówce na śmietniku.

7 – UTRZYMUJ SPOŁECZEŃSTWO W IGNORANCJI I PRZECIĘTNOŚCI. Spraw, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia. „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała (zob. Silent Weapons for Quiet War).

Temat szeroki jak Nil wpadający do Morza Śródziemnego. Wiem, że istnieje coś takiego jak „generation gap”, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że dzisiejsi magistrzy techniczni posiadają słabszą wiedzę niż my z kolegami w 2 klasie liceum.

8 – UTWIERDZAJ SPOŁECZEŃSTWO W PRZEKONANIU, ŻE DOBRZE JEST BYĆ PRZECIĘTNYM. Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że to „cool” być głupim, wulgarnym i niewykształconym.

Rozwinięcie pkt. 7. Tak właśnie jest bez uzasadnienia.

9 – ZAMIEŃ BUNT NA POCZUCIE WINY. Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Tak więc, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, jednostka będzie żyła w poczuciu dewaluacji własnej wartości, winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A przecież bez działań nie ma rewolucji!

Słynna „pedagogika wstydu” zwerbalizowana przez Wildsteina. Wstyd wg terapeutów jest najbardziej niszczącym uczuciem. Zabija życie lepiej niż RAID muchy.

10 – POZNAJ LUDZI LEPIEJ NIŻ ONI SAMI ZNAJĄ SIEBIE. Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom, a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system” osiągnął zaawansowaną wiedzę (zarówno fizyczną jak i psychologiczną) na temat istnień ludzkich i ich zachowań. Obecnie „system” zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.

Tutaj rozwinąłbym Chomskiego. Jego słowa się trochę zdewaluowały. Obecnie „system” utrzymuje motłoch w przekonaniu, że system wie tak wiele, że Ho! System wie wystarczająco wiele by zarządzać bydłem, nic więcej. Ja osobiście mam swój sposób na identyfikowanie prawdziwych ciemniaków. Są zawsze przekonani, że gdzieś tam w Świecie jest jakiś Amerykański lub ruski naukowiec, który zna odpowiedź na każde pytanie. A jeżeli nie zna to właśnie ktoś już pracuje nad odpowiedzią.

Autor: Noam Chomsky

(Visited 234 times, 1 visits today)

więcej

::: dziennik słowa # , , , , , .