hucpa

חצפה – hucpa

podziel się

rzeczownik, rodzaj żeński

(1.1) bezczelność; wulgarne, bezczelne, często rozbudowane w formie oszustwo

Są słowa,

, których pełnego znaczenia nawet w przybliżeniu nie można opisać innymi zrozumiałymi słowami. Niosą w sobie potężny ładunek opisowy zagęszczony do kilku literek. Czy opisanie „Wasabi” jako zielony chrzan z Japonii wyjaśnia sedno sprawy? A gdzie wzmianka o tym, że pójdzie ci ogień nosem a łzy oczami?

Najbardziej spektakularnym słówkiem z tego gatunku jest: Hucpa. Pochodzenia hebrajskiego i tylko posługując się przypowieścią z tego regionu można wyjaśnić jego znaczenie. Oskarżony o zabójstwo rodziców mężczyzna przed ogłoszeniem wyroku zwraca się do sędziów takimi słowy; „Wysoki Sądzie proszę przyjąć przed ogłoszeniem wyroku jako okoliczność łagodzącą fakt iż jestem sierotą„.

W stosowaniu hucpy celują kobiety. Używają jej łagodniejszej formy zwanej z polska „odwracanie kota ogonem”. Czynią tak bezwiednie, instynktownie, bo żyją w równoległym Świecie w którym nie obowiązuje logika. Prawdziwie hucpiarskie wystąpienia na co dzień można obejrzeć w rozmowach z politykami. Ci z kolei robią to z wyrachowaniem, na chłodno, ponieważ taką mają pracę i już.

Byłem dziś w urzędzie gdzie natrafiłem na wyjątkowo agresywne i wyniosłe biurwiszcze. Pani Pierdzistołek nie wywołałaby mojej reakcji gdyby nie to, że poczuła się zobowiązana do pouczania mnie. Zacisnąłem zęby i nie ruszałem tematu płacenia przeze mnie podatków od czasu gdy ona w pampersie siedziała przed TV z Teletubisiami.

W pewnej chwili przesunęła w moją stronę biały papierek i długopis ze słowami:

– Proszę zapisać datę kolejnej wizyty.

– Sugeruje Pani, że nie zapamiętam, wyglądam na upośledzonego?

– NIECH PAN NIE OBRAŻA UPOŚLEDZONYCH.

Rozejrzałem się po urzędzie.

– Jesteśmy tutaj sami.

– No, ale gdyby tu byli upośledzeni to by się obrazili.

– Nie sądzę, ponieważ są upośledzeni.

(Visited 140 times, 1 visits today)
Posted in dziennik.